Σελίδες

Τετάρτη, 1 Φεβρουαρίου 2017

67o Κινηματογραφικό Φεστιβάλ Βερολίνου 2017

67o Κινηματογραφικό Φεστιβάλ Βερολίνου 2017

Berlin 9 ~ 19 / 2 / 2017
Στο επίσημο διαγωνιστικό πρόγραμμα του φεστιβάλ συμμετέχουν 18 ταινίες, συν 6 εκτός διαγωνιστικού. Οι 22 αυτές δημιουργίες θα πραγματοποιήσουν την παγκόσμια πρεμιέρα τους στο φεστιβάλ. Ξεχωρίζουν: o Άκι Καουρισμάκι με το «The Other Side of Hope», η Σάλι Πότερ με το «The Party», ο Σεμπαστιάν Λελίο με το νέο του φιλμ «Α Fantastic Woman», ο Όρεν Μόβερμαν με το «Τhe Dinner» με πρωταγωνιστή και πάλι τον Ρίτσαρντ Γκιρ.
Εκτός συναγωνισμού, συναντάμε το «T2 Trainspotting» από τον Ντάνι Μπόιλ, το «Final Portrait» του Στάνλεϊ Τούτσι, ενώ ο Μαρτάν Προβό επιστρέφει με το «The Midwife» και πρωταγωνίστρια την αγαπημένη Κατρίν Ντενέβ.
------------------------------------------------------
Αναλυτικά οι 22 ταινίες του Διαγωνιστικού Τμήματος της 67ης Μπερλινάλε:
• Ana, mon amour, σκηνοθεσία Călin Peter Netzer (Ρουμανία / Γερμανία / Γαλλία)
• Bamui haebyun-eoseo honja (On the Beach at Night Alone), σκηνοθεσία Hong Sangsoo (Νότια Κορέα)
• Beuys, σκηνοθεσία Andres Veiel (Γερμανία)
• Colo, σκηνοθεσία Teresa Villaverde (Πορτογαλία / Γαλλία)
• The Dinner, σκηνοθεσία Oren Moverman (ΗΠΑ)
• Django, σκηνοθεσία Etienne Comar (Γαλλία)
• El bar (The Bar), σκηνοθεσία Álex de la Iglesia (Ισπανία) – Εκτός Συναγωνισμού
• Félicité, σκηνοθεσία Alain Gomis (Γαλλία / Σενεγαλή / Βέλγιο / Γερμανία / Λίβανος)
• Final Portrait, σκηνοθεσία Stanley Tucci (Ηνωμένο Βασίλειο / Γαλλία) – Εκτός Συναγωνισμού
• Hao ji le (Have a Nice Day), σκηνοθεσία Liu Jian (Κίνα)
• Helle Nächte (Bright Nights), σκηνοθεσία Thomas Arslan (Γερμανία / Νορβηγία)
• Joaquim, σκηνοθεσία Marcelo Gomes (Βραζιλία / Πορτογαλία)
• Logan, σκηνοθεσία James Mangold (ΗΠΑ) – Εκτός Συναγωνισμού
• Mr. Long, σκηνοθεσία Sabu (Ιαπωνία / Χονγκ Κονγκ / Ταιβάν / Γερμανία)
• The Party, σκηνοθεσία Sally Potter (Ηνωμένο Βασίλειο)
• Pokot (Spoor), σκηνοθεσία Agnieszka Holland (Πολωνία / Γερμανία / Τσεχία / Σουηδία / Σλοβακία)
• Return to Montauk, σκηνοθεσία Volker Schlöndorff (Γαλλία / Γερμανία / Ιρλανδία)
• Sage femme (The Midwife), σκηνοθεσία Martin Provost (Γαλλία / Βέλγιο) – Εκτός Συναγωνισμού
• T2 Trainspotting, σκηνοθεσία Danny Boyle (Ηνωμένο Βασίλειο) – Εκτός Συναγωνισμού
• Teströl és lélekröl (On Body and Soul), σκηνοθεσία Ildikó Enyedi (Ουγγαρία)
• Toivon tuolla puolen (The Other Side of Hope), σκηνοθεσία Aki Kaurismäki (Φινλανδία / Γερμανία)
• Una mujer fantástica (A Fantastic Woman), σκηνοθεσία Sebastián Lelio (Χιλή / ΗΠΑ / Γερμανία / Ισπανία)
• Viceroy's House, σκηνοθεσία Gurinder Chadha (Ινδία / Ηνωμένο Βασίλειο) – Εκτός Συναγωνισμού
• Wilde Maus (Wild Mouse), σκηνοθεσία Josef Hader (Αυστρία)
Κριτική Επιτροπή

Πρέδρος της Κριτικής επιτροπής του φετινού Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου του Βερολίνου, θα είναι ο Ολλανδός σκηνοθέτης, Πολ Βερχόφεν. Η επιτροπή που θα αποφασίσει για την Χρυσή και Αργυρή Άρκτο του 2017 μέσα από τις δεκαοκτώ (18) ταινίες που αποτελούν το διαγωνιστικό του φεστιβάλ, αποτελείται από τους: Ντόρα Μπρουτσούκα Φουράτι (Παραγωγός - Τυνησία), Όλαφουρ Έλιασον (Καλλιτέχνης - Ισλανδία), Μάγκι Τζίλενχαλ (Ηθοποιός - Ηνωμένες Πολιτείες), Τζούλια Τζεντς (Ηθοποιός - Γερμανία), Ντιέγκο Λούνα (Ηθοποιός / Σκηνοθέτης - Μεξικό) και Γουάνγκ Κουάν'αν (Σκηνοθέτης / Σεναριογράφος Κίνα).